Nytt videoarkiv

Utvalda

Sören Olsson har under många år dokumenterat våra läger och resor med sina videokameror. Nu finns äntligen dessa filmer tillgängliga här på hemsidan, du hittar dem i menyn under “Läger”. Ett stort tack till Sören som låtit oss ta del av detta material och för allt jobb han har lagt ned i dessa filmer. Har du också en film från något av våra arrangemang som du vill dela med dig av, hör av dig så kan vi lägga upp den på sidan.

Videoarkiv

Dykläger – Kristiansand, Norge

Datum: 23–27 september

Plats: Skotteviks Feriecenter, Kristiansand

Dykning

* Dykdagar torsdag-lördag. Möjlighet till landdyk onsdag och söndag.

* Vi tar med egen RIB och organiserar dykningen själva. Beräknat 2 båtdyk per person och

dag.

* Dykplatser väljs utifrån väder och förutsättningar.

* Luftfyllning med möjlighet till Nitrox.

Det finns också ett ”husrev” nära luftfyllningen. Området runt Kristiansand erbjuder varierad dykning med väggar, strömdyk och vrak.

Boende

Två lägenheter är bokade på Skotteviks Camping.

Varje lägenhet har plats för 6 personer, totalt 12 deltagare.

Mat

Vi delar upp oss i matlag där varje grupp ansvarar för en dag.

Det innebär att man ansvarar för:

* Frukost

* En enklare lunch

* Middag på kvällen

Resa

Resa med bil är ca 7h inklusive en färjetur på ca en timme.

Kostnad och betalning

Ca 3 000 – 4 400 kr per person beroende på antal deltagare. Det ingår boende, båtturer och mat.

Tillkommer: Luftfyllning:130 kr per fyllning. Nitrox inlinefyllning finns för 20 öre per liter. 2 000 kr betalas vid anmälan till KSDK. Bg 5598-0536. Märk betalningen med Kristinansand och ditt namn.

Resterande belopp betalas efter lägret.

Anmälan

Anmälan till Mikael Holmberg på mail:

mikaelholmberg19@gmail.com

Anmälan sker löpande. Platserna fördelas utifrån tillgänglighet.

Genomgång av Torrdräkt från Hauberk

Lördag den 21/3 kl 11.00 kommer André Wejlemo och visar torrdräkter från ett märke som heter Hauberk.

Detta er ett nyare märke på marknaden men är ändå testat av mycket erfarna personer.

Dessa dräkter är billigare än många av de andra märkena

Ni kan läsa mer om dem på hemsidan https://hauberk.net/en/suits.html

När André är här så kommer han ta mått för dräkter vet du inte om du behöver en så kan du ta dina mått men beställa senare om du vill.

Vi kommer vara i klubblokalen i Karlskoga.

Intresseanmälan görs till Camilla på mail c.sanebo@hotmail.se

Har ni frågor är det bara ni hör av er till Camilla Sånebo 0703388759

Höstdyk Gullmaren/Lysekil -25

Dykvänner

Hösten är i antågande och med den närmar sig vårt traditionsenliga (det börjar vara tradition iaf) höstläger i Lysekil. I år sammanfaller den dessutom med kursavslutning för våra elever som går 2*-ig kurs. 

Dykningen i sker mestadels i Gullmarsfjorden som är sveriges enda riktiga tröskelfjord och som bjuder på ett unikt djurliv. Eftersom salthalten här är högre än på platser vi annars dyker kan vi förvänta oss att se arter som normalt lever djupare. Hösten är dessutom “prime-season” för bläckfisk, vilka med lite tur kan ses på nattdyken. Dykningen sker mestadels från land.

Boendet i år är på Lysekils Stadshotell där det finns både hotellrum samt vandrarhemsalternativ. Båda med riklig hotellfrukost. Även gasfyllning sker här.

Fredag 24 oktober till Söndag 26 oktober.

Anmäl dig till Lägeransvarig Andreas Larsson (073-4463151) för deltagande på lägret. Boende bokar var och en direkt via hotellet. Kommentera gärna i fältet nedan om du ska med)

Dykkurser hos Karlskoga sportdykarklubb 

I januari började vår årliga nybörjarkurs i dykning. Vi har 4 deltagare som blir klara i maj.
 
Men vi har kurser andra kurser. Vi kan erbjuda 
Två- och tre-stärniga dykkurser som är direkta fortsättningar på nybörjarkursen (One Star Diver)
Dykledarkurs.
Nitroxkurs
Nitrox Blenderkurs.
 
Mer information om kurserna hittar ni på https://ssdf.se/utbildning/sportdykarutbildning
 
Finns det tillräckligt intresse för några av kurserna så kör vi! 
 
Hör av er till någon av nedanstående: 
 
Anders Persson 073 065 45 41 eller anders.persson1966@outlook.com
Camilla Sånebo 070 338 87 59 eller c.sanebo@hotmail.se
Janne Haglund 073 956 56 86 eller janhaglund@hotmail.com
 
Vi saknar instruktörer i klubben och skulle någon vara intresserad av att utbilda sig till instruktör så hör av er!!

Bonaire 2026

På årets dykmässa presenterade Scubatravel ett upplägg för en resa till Bonaire i November 2026. Flera medlemmar har redan nappat trots att det ligger långt bort i tiden. Normalt kostar resan  närmare 40 000 kr. Nu erbjuds den för 31995 kr. Mässrabatt före 9 mars 2 000 kr. 2000 kr anmälningsavgift per person.

Blir vi fler än 10 blir det en grupprabatt, fler än 20 blir den större. Ange därför KSDK när du bokar din resa.

Anmälan görs direkt till Scuba Travel

För mer Info, se PM nedan

Kursavslutning 2025 i Makrillviken 28-31 maj.

Kursavslutning och Vårläger i Makrillviken 2025

I år onsdag till lördag !

Lägret är inbokat Kristi himmelsfärdshelgen, 28-31:e maj,

Planering

Vi bor som vanligt på vandrarhemmet, men kommer i år att avsluta en dag tidigare och checka ut redan på lördagen. Liksom tidigare kommer vi inte att inte ha några gemensamt tillagade måltider. Var och en ansvarar själv för sin egen mat. I vandrarhemmet finns gemensamhetsutrymmen med självhushållskök och lokal för samvaro. Traditionsenligt föreslår jag räkafton på torsdag och ev. restaurangbesök på fredag, med valfritt deltagande.

Resan till Smögen organiserar du själv men vi försöker hjälpas åt att fylla upp bilar så att vi tänker miljömässigt. Packning av klubbutrustning sker i klubblokalen dagen före avfärd.

Vår dykbåt utgår från bryggan vid vandrarhemmet, för varje dykomgång. Vi behöver alla hjälpas åt att bemanna båten med förare och medhjälpare samt att fylla flaskor mellan dyken.
Kursdyk har förtur på båtturerna.

Att vi alla hjälps åt är en förutsättning för att lägret ska fungera.

Tisdag 27/5 Samlas vi i klubblokalen kl 18:00 för att fixa och ordna det som behövs och sen packar vi gemensamt båtar & kärra inför lägret.

Onsdag 28/5 Valfri ankomst till vandrarhemmet. Incheckning från 16.00.

Torsdag – Fredag 29-30/5 Dykdag 1-2 Vi startar upp med första turen ca.09:00

Lördag 31/5 dykdag 3: Sista dykdagen innan hemfärd. Begränsad möjlighet till dyk denna dag. Packning av båtar och släpkärror.

Måndag 2/6 Uppackning och tvätt av material i klubblokalen kl. 18:00

Priser

Lägeravgift för dykare är 600kr per person för alla dagar och inkluderar båtresor. Boende tillkommer, se nedan. Icke dykare betalar enbart boende.
Lägeravgift betalas senast
30/4.

Enstaka dagar kostar 200:-/person/dag.



Boende

Vi har förbokat ett antal rum på vandrarhemmet i år. Vänligen anmäl er tidigt så att vi kan försäkra oss om tillräckligt antal bäddar, särskilt efter att vandrarhemmet reducerade antalet bäddar senaste året. Vi kan behöva vara mer flexibla med rumsfördelning än tidigare, ev önskemål om rum skrivs i anmälan. Vi kommer att fördela rummen efter sista anmälningsdag, för att i möjligaste mån uppfylla önskningar och utnyttja rummen på bästa sätt. Ni kommer sedan att få mail om rumsfördelning samt vad ni skall betala per person.
Boendet betalas på plats av var och en till vandrarhemments reception.

Du tar själv med dig sängkläder, badlakan/handduk.
Det finns olika rumstyper på vandrarhemmet. Priserna nedan gäller per person i fullbokat rum för hela vistelsen, vi fyller i första hand 2-bäddsrummen:

Flera rum 2 bäddsrum med dusch/toalett

1350 kr

 

Flera rum 2 bäddsrum med dusch/toalett (lite större rum)

1500 kr

 

1st 3 bäddsrum med dusch/toalett

1300 kr

 

1-2st 4 bäddsrum med dusch/toalett

1500 kr

 

Recceptionen är öppen för incheckning mellan 16:00 och 18:00. Vi kommer att ha någon på plats för att fördela rummen. Hör av dig vid sen ankomst så hjälper vi till.

Makrillvikens Vandrarhem
Parkgatan 35, Smögen
Tel. 0523 – 315 65
GPS-koordinater: 
58.35848, 11.21948

Övrigt

Vi fyller vår egen luft och har således med egen kompressor. Planera för att hjälpa till med luftfyllning, som pågår under hela dagarna.


Vi hjälps åt att bemanna båtarna med båtförare och medhjälpare. Båtförare skall vara godkända (personer som för ordförande eller båtansvarig visat duglighet i framförandet av båt). Medhjälpare i båten är den som hjälper båtföraren med ordningen i båten, sköter stege, hjälper dykarna i/ur vattnet samt hjälper till vid angöring av brygga.
Kom ihåg flytväst och regnkläder.



Anmälan

Sista anmälningsdag 13/4

Lägeravgift
Sista dag för betalning är 30/4
.
Betalning sker till Karlskogasdk bankgiro 5598-0536 eller Swish 1231885136

Anmälan sker på mail till johans.svensson@gmail.com (obs! stavnigen)
Ni kommer att få ett bekräftelsemail vid mottagen anmälan.
(Jag nås även på telefon 070-5855572)

Vid anmälan ange detta för varje person:

Namn:
Adress:
Dykare eller ej:
Är Båtförare:
Är Dykledare:
Om ni kan dra kärra eller båt:


Anmäl dig till: johans.svensson@gmail.com



Frågor:
Maila eller ring Johan på 070 58 555 72

Dykresa till Narvik V28  6-12 juli 2025

 

Vi kommer att göra den grunda hamnturen där vraken ligger på 12-30 m med en dag till Rombakksfjorden (George Thile).

Så har man ett 2* certifikat eller liknande kan man följa med och har ett nitrox cert.

Detta är dykpaket där maxdjupet kommer vara 30 meter, vrakdykning i Narvik, för alla dykare.

Söndag – Incheckning:
Ankomst till Narvik och ombordstigning på Galten.
Måndag till fredag – Dykdagar:
Dykning på jagare och lastfartyg från andra världskriget. Dykdjupet är mellan 12-30 meter.
2 dyk om dagen.
Lördag – Utcheckning:
Landstigning från MS Galten och hemresa från Narvik.

Det ingår lakan och handduk, Båten tar 12 personer.

Bäddplatser: Totalt 12st (1st kabin 4bäddar, 4st kabin 2bäddar) Kvalitetsängar från Carpe diem

Det finns utrustning att hyra så som flaskor bly finns att låna. Det är fri tillgång på luft och nitrox. Trimix finns med.

Kostnad 2025 är 14500 kr och då ingår mat. Anmälningsavgiften är 2500 kr betalas mot faktura.

Om vi fyller båten kommer priset att minskas med 1500 kr per person

Svensk husmanskost som lagas på båten: frukost, lunch och middag, 17st portioner

Båten ligger i hamn under nätterna och vi gör dykningen i hamnen ca 10-20 min gångtid till vraken

Hur man kommer dit resa med tåg, gemensam bil, flyga resan får samordnas med de som är intresserade.

 Det tar ca 5 h att köra till saltströmen från Narvik om detta är intressant att dyka när man ändå är i närheten.

Vill ni se mer om båten och vraken kan ni gå in på divenarvik.se

Har ni frågor är det bara att höra av sig till Camilla

Skicka anmälan till Camilla Sånebo c.sanebo@hotmail.se

Den skall innehålla Namn, adress, telefon och mail

Höstdyk i Gullmarsfjorden och Lysekil

Mellan den 8-10 november är det dyk på västkusten. Vi kommer bo på Hotell Lysekil och dyka i Gullmarsfjorden. Vi kommer ha båt med oss ner till kusten.

Bokning av boende på Hotell Lysekil sker på egen hand, utifrån egna preferenser på boende det finns enklare “dykrum” till vanliga hotellrum. https://hotellysekil.se/

Vill man med och äta på Norra Hamnen 5 på lördagen sker anmälan senast den 14 oktober till Andreas Larsson som ombesörjer bordsbokning på 073 446 3151.

Carl Carr fyller 91 år och bjuder på kalas.

Carl-Philippe har skickat följande inbjudan.

Alla i KSDK välkomna, extra kul om de gamla hajarna som simmat mycket med Carl dyker upp!

2/7-2024

“Legendernas Undervattenssim”

Ett Carr-Bad 2024 KSDK-special

Kl 11 Gemensamt längdfridyk i Möckeln. samling vid Näset, stranden där kanotstatyn står.

Kl 12 Tårta på Karlavägen 11

Utdelning av Gröna Fenan nr 1.

Take a deep breath…

Carl-Philippe

KSDK Dykresa till Saudiarabien 2025

Dykvänner

Som flera av er har sett öppnar nu Saudiarabien upp för turism och dykning. Nu finns chansen att dyka på i stort sett orörda rev i röda havet! Vi har bokat en båt för en veckas liveaboard den 16-24 November 2025 (Alltså nästa höst).

För mer information, se bifogad fil.

Det finns totalt 20 platser fördelat på hytter. Det finns en finare hytt. Vill man betala extra för en finare hytt meddelar man mig. (Först till kvarn).

OBS. Det är föbjudet med speedboats i Saudiarabien (även i nödsituationer). Därför krävs CMAS ** (AOW) + 50 loggade dyk för att komma med på resan. Detta krav finns för att vi alla ska få en så bra resa som möjligt.

 

/Johan

Fridykaravslutning på Vålön i Vänern.

Andra året som vi är på Vålön med fridykare från årets kurs.
Nio glada fridykare tältade dök och rensade badstränder på ön.

Strålande solsken tur med ribben till Jutviken på söndagen, sedan var den badstranden avklarad. Bilderna säger det mesta om vädret.

 

 

Kursavslutet på Smögen – Nya dykare till klubben

Nyexaminerad elever och ett stort grattis till er. Olle Svensén och Patrik Svensén är nu tvåstjärniga dykare. Marcus Nilsson, Hugo Björndahl, Josef Nilsson och Mikaela Wiberg (saknas på bilden) är nu färdiga dykare, Enstjärniga dykare, och nya medlemmar i klubben. Bra jobbat.

Det var en trevlig resa. Lite blåsigt och guppigt under torsdagen, super väder resten av veckan. Ett bra kursavslut på Makrillviken. Här kommer lite fler bilder från lägret.