Fototävling Tropiskt vatten ´09

Nu är det dags igen! Nästa fototävling! Skicka in dina bilder till “Tropiskt vatten” ´09 senast den 8 november. Alla klubbmedlemmar som har gjort en dykresa till tropiska vatten under året har rätt att delta. Det finns bara en klass: Bästa bild. Om du har en miljöbild, närbild, detaljbild, klubb-bild eller bara-vara-bild spelar ingen roll! Alla har samma chans! Max 3 bilder/medlem. Alla klubbmedlemmar har rätt att rösta på sin favorit. Sista dag för röstning är den 27 november. Välkommen med ditt bidrag!

Skicka ditt (dina) bidrag till Jessica@karlskogasdk.se

Kolsva gruva – sista Dyk-över-dagen för i år!

Årets sista Dyk över dagen går till Kolsva gruva den 15:e november.

Vi samlas klockan 08.00 vid dyklokalen för gemensam avfärd.

Anmälan senast torsdag den 12:e november.

Kolsva gruva ligger ca 1,5 mil norr om Köping. För med information följ länken.

http://www.dykarna.nu/dykplatser/-101.html

 

 

Anmälan till

Lena Haglund, lenahaglund47@hotmail.com

Eller

Anders Persson anders-per@spray.se

Årsmöte och avtackning

Torsdagen den 15 Oktober 2009 höll Karlskoga Sportdykarklubb sitt årsmöte för 2009. Platsen var restaurang Red Brick. Till mötet kom 26 personer. Mycket trevligt att så många ville komma.

Under mötet gick man igenom bla:

  • Styrelsens verksamhetsberättelse.
  • Styrelsens förvaltningsberättelse(balans- och resultatrapport).
  • Revisorernas berättelse.
  • Fastläggande av medlemsavgifter.
  • Verksamhetsplan för kommande år.

Man presenterade också valberedningens förslag på Styrelsemedlemmar och övriga befattningshavare i klubben.
Ordförande för årsmötet var Lars-Erik Karlsson som genomförde sitt uppdrag med beröm.

Under årsmötet avtackades Carl Carr(sekr). Carl har varit med i klubben sedan 1973 och suttit med i styrelsen som sekreterare sedan 1986, hela 23 år. Han har under dessa år gjort ett mycket bra jobb och han har lagt ner mycket tid och kärlek för klubben under dessa år.

Carl avtackades med blommor och presenter från Klubben som tack.
Inte nog med det så fick Carl en utmärkelse från SSDF.

 

“Härmed har vi glädjen att meddela att Svenska Sportdykarförbundet kommer i April 2010

att tilldela Carl Carr förbundets högsta utmärkelse DELFINEN nr06.

För lång och trogen tjänst i styrelsearbete där han starkt bidragit till att klubben haft en stabilitet

och ett renome’ som en välskött och välorganiserad klubb.”

 

 

Kurser i fridykning (flera platser kvar)

Det finns platser kvar i fridykarkurserna! Ursprungligen var startdatum för nybörjare och fortsättare den 26 september, men med anledning av få deltagare drar vi igång på allvar först den 17 oktober så att fler ska få chansen att vara med.

För mer information om varje kurs:

  1. Minifridykare – för dig som är under 10 år
  2. Nybörjare – för dig som är över 10 år.
  3. Fortsättare

Minifridykare

Nytt för iår är att även du som är under 10 år kan delta i fridykningen. Den här kursen kommer att vara lekfullare än kurserna för de äldre eleverna. Max antal deltagare är sex barn. Första dagen samlas vi vid Strandbadets entré (bottenvåningen) i möteslokalen och vi ser gärna att föräldrarna följer med då.

Kursen kostar 450 kr. Försäkring och medlemsavgift i KSDK 2009 och 2010 ingår.

För anmälan och information, kontakta:
Jessica Westgaard
pigghajen@hotmail.com
0586-513 66
073-142 26 33